Ofisler, tesisler vb. yerlerde kontrollü giriş çıkış sağlamanın en yaygın ve kullanışlı yolu Kartlı Geçiş Sistemleridir. Gittikçe kalabalıklaşan firmalarda her perseonelin her oda veya bölüme girmesini engellemek, bunları düzenlemek için kullanılan bu sistemler kolay kullanım şekli ve ekonomik maliyetleri sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir.


Kartlı geçiş sistemlerinde ana ürünler kart okuyucu ve proximity kartdır. Ayrıca bu sistemler iki türe ayrılmaktadır. Bağımsız ve network üzerinden kontrol edilen. Bağımsız kartlı geçiş sistemlerinde her kapı ve her kart okuma cihazı diğerlerinden bağımsızdır ve hiçbir ortak altyapıları yoktur. Bu sistemlerde yapılan giriş-çıkışlar kayıt altına alınmaz.


Network üzerinden kontrol edilen Kartlı Geçiş Sistemlerinde ise bütün cihazlar ve kapılar network altyapısı üzerinden birbirine bağlıdır. Dolayısıyla bütün cihazlar ve kapılar tek bir bilgisayardan kontrol edilebilir. Kullanıcı ekleme-silme, kullanıcı yetkilerini değiştirme ve geçmiş giriş-çıkış kayıtlarını görebilme gibi işlemler yapılabilir.


Kartlı Geçiş Sistemlerinde kullanılan kartlarında özelliklerine göre birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Yapılacak olan projeye göre bu ürünler değşiklik gösterebilir.