İnterkom; diafon sistemi ile aynı işlevlere sahip olmasının yanında daha fonksiyonel bir yapıya sahiptir. Genellikle işyeri ve apartman gibi yerlerde, güvenliği sağlama amaçlı olarak da kullanılan interkom sistemleri, ihtiyaca göre çeşitlilik gösterir. Fonksiyonel ve modüler bir yapıya sahip olması nedeniyle bireysel ve çok kullanıcılı kullanıma uygundur.


İnterkom Sistemleri Nasıl Çalışır?

Standart dahili telefon, bir iç kontrol paneline bağlı bir ön kapı paneline sahiptir. Her iki panelde de iletişimi sağlayan mikrofonlar ve hoparlörler bulunur. Ön panel paneli, iç panel evin içine yerleştirilirken genellikle mülkün dışına monte edilir.

Kapı zili basıldığında ön panel dahili el cihazına bir sinyal gönderir. Bu şekilde, ziyaretçiyle iletişim kurabilirsiniz. İkiniz arasında bir dizi ileri geri iletişim olabilir. Interkom sisteminizde video veya kayıt özellikleri varsa, kapıyı yanıtlamadan önce ziyaretçiyi görebilirsiniz.

Bu basit bağlantı bir yana, evde kullanılan diğer bir ortak interkom sistemi odaları birbirine bağlar. Büyük bina ve mülkler için daha büyük sistemler kullanılır ve belki birebir iletişim yerine kamu yayıncılığı için kullanılabilir. Güvenliği güçlendirmek için interkom sisteminize birden fazla kamera, monitör ve ses sistemi de ekleyebilirsiniz.

İyi bir interkom sistemi olması, mülkünüzde güvenliğinizin olması için mükemmel bir yoldur. İster konut evinizde ister iş mülkünüz için olsun, interkom, ağınızdaki farklı odalara veya ofislere bağlanmanıza olanak tanır. Mülk içindeki giriş noktalarına da erişebilir ve bunları kontrol edebilirsiniz. Bazı sistemlerde, konuştuğunuz diğerini görmenizi sağlayan video özellikleri bulunur.

Bu aynı zamanda kolaylık ve rahatlık sağlar. Ziyaretçilerinize cevap vermek için artık kapınıza ya da kapınıza yürümek zorunda değilsiniz. Evde her yerde kalabilir ve oradaki misafirini cevaplayabilirsin. Buna ek olarak, ebeveynler interkom sayesinde çocuklarını izleyebilirler. Küçük çocuklarınız varsa, interkom sisteminizi kullanarak mutfağınızda olsanız bile onları kontrol edebilirsiniz.